Universitatea Nationala de Aparare

"Carol I"

  • UNAp
  • UNAp 2
  • UNAp 18
  • UNAp 11
  • UNAp 9
  • UNAp 4
  • UNAp 9
  • UNAp 5
  • UNAp 3
  • UNAp 6
  • UNAp 8
  • UNAp 7
  • UNAp 10

 

 

Numele si prenumele: Marius-Victor Roșca

Gradul si functia actuala: colonel, Prorector pentru învățământ

Titlul didactic: conferențiar universitar

Data naşterii: 16 octombrie 1964

 


 

 

STUDII:

 

2013: Curs postuniversitar de formare și dezvoltare continuă în „Conducere strategică” (nivel JOINT) Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

2002 – 2008: Studii universitare de doctorat/Științe militare/, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

2007: Curs NATO/PfP pentru ofițeri de stat major, SWEDINT, Suedia;

2006: Curs de operații de menținere a păcii pentru ofițeri cu funcții de conducere, DIILS, Newport, SUA;

2005: Curs „NATO în transformare”, Colegiul NATO, Roma;

2005: Curs limba engleză – avansat, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

2003: Curs avansat de ofițeri de stat major tip Joint, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

2002: Curs brigadă trupe de uscat, Academia de Înalte Studii Militare, București;

2001: Departamentul pentru pregătirea personalului didactic, Academia de Înalte Studii Militare, București;

1989 – 2000: Facultatea Interarme/Științe militare/Conducere interarme aviație și apărare antiaeriană, Academia de Înalte Studii Militare, București;

1998: Curs intensiv de perfecționare în cunoașterea limbii franceze, Academia de Înalte Studii Militare, București;

1997: Curs de pregătire comandanți batalion radiolocație, Centrul de instrucție al Trupelor radiotehnice, Ploiești;

1993: Curs de specializare pentru cunoașterea aparaturii de automatizare, Centrul de instrucție al Trupelor radiotehnice, Ploiești;

1989: Curs de perfecționare comandanți companii radiolocație, Centrul de instrucție al Trupelor radiotehnice, Ploiești;

1983 –1986: Școala Militară de Ofițeri Activi de Artilerie antiaeriană și Radiolocație „Leontin Sălăjan”, Brașov;

1979 – 1983: Studii liceale, Liceul Militar „Ștefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc;

 

FUNCŢII ÎNDEPLINITE:

 

23.08.1986 – 01.08.1989: ofițer 5 radar, U.M. 01959 Galați;

01.08.1989 – 20.02.1990: comandant pluton automatizare, U.M. 01959 Galați;

20.02.1990 – 01.12.1992: ofițer 5 punct comandă, U.M. 01959 Galați;

01.12.1992 – 30.09.1998: comandant pluton automatizare, U.M. 01959/U.M. 01801 Galați;

30.09.1998 –  31.07.2000: ofițer student, Academia de Înalte Studii Militare, București;

31.07.2000 – 01.10.2002: preparator universitar, Academia de Înalte Studii Militare, București;

01.10.2002 – 01.03.2004: asistent universitar, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

01.03.2004 – 01.03.2005: instructor superior, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

01.03.2005 – 01.10.2009: lector universitar, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

01.10.2009 – 15.06.2016: conferențiar universitar și șef comisie didactică, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

15.06.2016 – 15.05.2020: prodecan pentru învățământ, Facultatea de Comandă și Stat Major, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

15.05.2020 – prezent: prorector pentru învățământ, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, București;

 

PREMII ŞI DECORAŢII:

 

- Emblema de onoare a Forțelor Aeriene, 14.07.2015;

- Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 25 de ani de activitate, 29.11.2011;

- Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 20 de ani de activitate, 01.11.2006;

- Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 15 de ani de activitate, 26.11.2001.

 

STARE CIVILĂ: Căsătorit, un copil

 


 


   MApN